Ismerd fel és oldd meg!
Tudósok és innovátorok egykor és ma Magyarországon
Pályaorientációt segítő kisfilmsorozat

Tomory Lajos Múzeum

Építészet

A régi idők építői még csak azt tartották szem előtt, hogy egy épület elkészüljön, azzal nem foglalkoztak, mi lesz vele egy esetleges lebontás után. A mai szakembereknek már ezt is figyelembe kell venniük, az építőipar ugyanis nagy mennyiségű, néha környezetszennyező hulladékért felelős. Fontos az előregondolkodás, hiszen a megfelelően megválasztott építőanyagokkal töredéke lehet a károsanyag kibocsátás, és az épület elbontása után az anyagok visszakerülhetnek a körforgásba, újabb és újabb dolgok készülhetnek belőlük. 

Példaadónk Lipták Pál mérnök, gyártulajdonos, jelenkori szakembereink Halavács Sándor a Magyar Alap Zrt vezérigazgatója és Szép Károly kutatási és innovációs menedzser.

Lipták Pál (1874–1926)

Mérnök, építési vállalkozó, képviselő, államtitkár. A középiskolát félbehagyva kitanulta az ácsmesterséget, részt vett a Vaskapu szabályozási munkálataiban, majd magánúton érettségit tett, és beiratkozott a Műegyetemre. 1907-ben műszaki doktorátust szerzett és 1908-ban megalapította első építési vállalatát. A Dr. Lipták és Társa Építési és Vasipari Rt. lőrinci üzeme, amelynek építésekor az igazgatási épületbe költözött, 1914 márciusában vált teljessé. Az üzem elsősorban épületek, hidak – akkor modern technológiának számító –vasbeton szerkezetének előállításával foglalkozott. 1915-től a lőrinci gyár a világháború alatt tüzérségi lőszerek gyártására állt át. 1920–1922 között nemzetgyűlési képviselő volt, 1920-ban államtitkári pozíciót töltött be.

Dr. Halavács Sándor

Jogász, később az építőiparban dolgozó innovatív szakember. Több mint 15 évet töltött el az építőipar különböző szegmenseiben. Jelenleg a Magyar Alap Zrt. vezérigazgatója, ingatlanfejlesztő és beruházó cég tulajdonosa, építési projektek vezetője. A környezetbarát habüveg technológia alkalmazásában, romániai és magyarországi elterjesztésében vállal szerepet.

Szép Károly

Kutatási és innovációs menedzser, a Pannon egyetem gazdálkodási és szervezéstudományok doktori iskola doktorandusza. Geográfus, terület- és településfejlesztő végzettségű szakember kutatási témája az innováció akadályainak elemzése és azok lebontása. Szakmai tapasztalatait a városfejlesztés területén többek között a Havanna-lakótelepet és a Pestszentimre városközpontot komplex, megújító projektek összeállításában és sikeres megvalósításában szerezte meg. Dolgozott az FKF Nonprofit Zrt. Hulladékbegyűjtési és szállítási igazgatójaként és innovációs csoportvezetőként. A Szemléletformáló és újrahasználati központ koncepciójának ötletgazdája és kidolgozója, valamint megvalósítója. Ezt követően három évig az NKFIH elnöki tanácsadójaként, valamint a DigitalTech EDIH szakértőkejént dolgozott, jelenleg a Digitalizációt Támogató Bizottság alelnöke és a Kármán Tódor Innovációs Piactér Innovation Board tagja.